تبلیغات
وبلاگ شخصی مراد علی امین وند - 140 عقاب ایرانی در عملیات" كمان 99"
وبلاگ شخصی مراد علی امین وند

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

140 عقاب ایرانی در عملیات" كمان 99"

به گزارش خبرگزاری فارس، پیروزی انقلاب اسلامی، تحولات بسیار مهمی را در منطقه رقم زد. از یكسو بسیاری از هم پیمانان رژیم شاهنشاهی كه منافع خود را در گرو ادامه حیات حكومت پهلوی می‌دیدند، روی كار آمدن نظام جمهوری اسلامی را مضر تشخیص دادند و از سویی دیگر آرمانخواهی انقلابیون ایران و گسترش افكار و ایده‌های انقلابی در سطح منطقه، سران مرتجع عرب را به هراس افكنده بود. بنابراین اولین اتقاق در عرصه بین‌المللی بعد از وقوع انقلاب اسلامی پیوند غرب با ارتجاع بود.

به گزارش خبرگزاری فارس، پیروزی انقلاب اسلامی، تحولات بسیار مهمی را در منطقه رقم زد. از یكسو بسیاری از هم پیمانان رژیم شاهنشاهی كه منافع خود را در گرو ادامه حیات حكومت پهلوی می‌دیدند، روی كار آمدن نظام جمهوری اسلامی را مضر تشخیص دادند و از سویی دیگر آرمانخواهی انقلابیون ایران و گسترش افكار و ایده‌های انقلابی در سطح منطقه، سران مرتجع عرب را به هراس افكنده بود. بنابراین اولین اتقاق در عرصه بین‌المللی بعد از وقوع انقلاب اسلامی پیوند غرب با ارتجاع بود.


حمله عراق علیه ایران در چنین موقعیتی صورت گرفت. كشوری با زیر پا گذاشتن قواعد و مقرارت بین‌المللی، معاهده قانونی 1975 الجزایر را زیر سئوال برد و به صورت یكجانبه و با حمایت شیخ نشین‌های حاشیه‌ای خلیج فارس و سران عرب منطقه و بهره گیری از امكانات غرب علیه ایران وارد جنگ شد.
یكی از مهمترین اقدامات كشور متجاوز برای تخریب روحیه نظامی ایران، استفاده از امكانات پیشرفته نیروی هوایی در حمله به كشورمان بود.
استعداد هوایی عراق در اوایل جنگ بالغ بر 607 فروند هواپیمای شكاری و بمب افكن، 169 فروند هلی كوپتر، 775 دستگاه پرتابگر موشك‌های زمین به هوا (عمدتاً سام2، سام3 ، سام6 و رولند)، 713 عراده توپ های پدافند هوایی، 116 دستگاه رادارهای اخطار اولیه، ارتفاع یاب و كنترل آتش بود و با این امكانات، مغرورانه تصور می‌كرد كه با یك اقدام غافلگیر كننده توان نظامی ایران را درهم خواهد كوبید.
به همین منظور هواپیماهای عراقی ساعت 5 بامداد 31 شهریور به طرف جزیره مینو حمله كردند و پس از آن در ساعت 13:45 با 6 فروند میگ 23 به فرودگاه اهواز حمله كردند.
ساعت 14:40 سه فروند میگ 23 به فرودگاه تهران حمله كردند كه تخریب چندانی به دنبال نداشت. به دنبال آن بلافاصله فانتوم های پایگاه یكه شكاری كه در شیفت آلرت بودند به پرواز درآمدند.
هدف بعدی شهر همدان و پایگاه سوم شكاری بودكه در ساعت 14:45 به وسیله چهار فروند میگ 21 و شش فروند سوخو صورت گرفت . میگ ها به باند پایگاه شاهرخی همدان آسیب رساندند و بمبی هم به درون انبار مهمات پرتاب كردند كه عمل نكرد . درست به هنگام بازگشت این شش میگ ، سه فروندآنها توسط پرسنل پدافند سرنگون شدند كه خلبان یكی از آنها به اسارت درآمد.
در ادامه هواپیماهای عراقی به شهرهای اسلام آباد ، كرمانشاه و بوشهر حمله كردند.پایگاه هوایی تبریز مورد حمله هشت میگ عراقی قرار گرفت. خلبانان پایگاه تبریز یك فروند از شش فروند میگ مهاجم به سنندج را مورد اصابت قرار دادند.
عراق در این حملات با توجه به پیش بینی برنامه‌ریزان و استراتژیست‌های این كشور و غربی‌ها كه توان عملیاتی نیروی هوایی ایران را بیش از سی درصد برآورد نمی‌كردند، درنظر داشت ضمن پیشگیری ازهرگونه عملیات احتمالی انتقام‌جویانه، راه را برای مقاصد بعدی خود باز كند، اما رزمندگان ایرانی در پاسخ به این تجاوز بعد از دو ساعت اقدام به مقابله به مثل كردند.
نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با انجام عملیاتی بنام "انتقام" در قالب دو گروه پروازی "البرز" و "آلفارد" پاسخ قاطعی به استراتژیست‌های غربی دادند.
"البرز" نخستین گروه پروازی بود كه از پایگاه ششم شكاری در بوشهر ساعت 16و 30دقیقه ، نخستین حملات هوایی خود را علیه عراق آغاز كرد و هواپیمای فانتوم " اف-4ئی" این گروه، پایگاه هوایی "شعیبیه" در استان بصره و ام القصر را درهم كوبید. این حمله با حضور تیزپروازانی چون شهید یاسینی، شهید خلعتبری، شهید طالب‌مهر، شهید اكرادی، سپید موی آذر صورت گرفت
ساعت 17و 25دقیقه نیز تیم "آلفا رد" ازپایگاه سوم شكاری با حضور خلبانان گردانهای 31 و 32 شكاری همدان (شهید نوژه) وارد عملیات شد و پایگاه هوایی "كوت" در استان"میسان" را آماج حملات خود قرار داد. در این حمله دلیرانه، نیروی هوایی ایران خلبانانی چون سرلشكر خالید حیدری و سرلشكر محمد صالحی را در حمله هوایی هوایی به منطقه كوت عراق از دست داد.
در ادامه این روند دفاع قدرتمندانه برای نشان دادن قدرت نظامی ارتش ایران به فاصله چند ساعت بعد از تهاجم هوایی عراق، بزرگترین حمله هوایی تاریخ نظامی كشور توسط تیزپروازان ارتش جمهوری اسلامی به اجرا درآمد.
در آستانه طلوع صبحگاه سه شنبه اول مهر 1359، با ابلاغ رمز "كمان 99" هواپیماهای شكاری و بمب افكن نیروی هوایی از هفت پایگاه هوایی تهران، تبریز، همدان، دزفول، بوشهر و شیراز به پرواز درآمدند.
عملیات هوایی ایران با رمز " كمان99" نمادی از پرتاب آتش خشم ملت ایران به سوی متجاوز و یادآور اسطوره "آرش كمانگیر" در تعیین مرزهای دو كشور ایران و توران بود، ضمن اینكه عدد 99از طرح 99صفحه‌ای نبرد البرز الهام گرفته شده بود.
همزمان با ابلاغ رمز "كمان 99 ، "140 فروند هواپیماهای جنگنده بمب‌افكن با پشتیبانی 60فروند هواپیمای رهگیر شكاری و سوخت رسان از پایگاه‌های هوایی كشور به عملیات نظامی خود را شروع كردند
در این پرواز بیش از 380خلبان شركت داشتند كه 140نفر از آنان وارد خاك عراق شدند و سراسر خاك عراق؛ پایگاههای هوایی كركوك، موصل، الرشید بغداد، حبانیه، ناصریه، شعبیه، كوت، المثنی و اهداف دیگر در حد فاصل مدار 30 درجه شمالی یعنی جنوبی ترین مدار در خاك عراق تا شمالی ترین مدار در كشور مذكور كه مدار 37 درجه شمالی اهداف عملیاتی به حساب می‌آمدند.
در این رزم هوایی، كارخانجات هواپیماسازی ، پایگاه‌های هوایی، مخازن سوخت و مهمات ، پناهگاه‌های هواپیماها، تاسیسات و كارخانجات خدمات هواپیمایی، سوله‌ها و پناهگاه‌های اسكادران‌های تعمیر و نگهداری، راه‌های خزش، انبارهای مهمات، انبارهای آمادی و قطعات پشتیبانی كننده هواپیماها، رادارهای هدایت‌كننده هواپیماهای جنگی، برج‌های مراقبت و كنترل سامانه‌های فرماندهی، مراكزمخابراتی وانواع آنتن‌ها در تیررس خلبانان قرار گرفت تا با زمین‌گیر شدن هواپیماهای دشمن، احتمال حملات هوایی به كشور در آینده كاهش یابد.
ضمن اینكه، اجرای موفقیت آمیز این عملیات علاوه بر كسب برتری هوایی در مناطق نبرد و مناطق عملیاتی به سیادت هوایی ایران منتهی می‌شد و چنانچه خلبانان نمی‌توانستند به چنین هدف بزرگی دست یابند، دست كم به برتری و یا حداقل برابری هوایی می‌رسیدند.
هر گروه با بهره‌گیری از سوختگیری هوایی برای انهدام هدف‌های دور دست و یا بدون عملیات سوختگیری در هوا برای هدف‌های در دسترس، فضای كشور عراق را شكافتند و آسمان این كشور را برای رسیدن به اهداف خود در نوردیدند.
در این عملیات هوایی نقاط زیر مورد هدف قرار گرفتند:
الف) 48 فروند هواپیما جنگنده بمب افكن F-5E از پایگاه هوایی دوم تبریز، پایگاه هوایی موصل در شمال شرقی عراق را در استان نینوا در هم كوبیدند به طوری كه این پایگاه تا ماهها قابل استفاده نبود.
ب) 16 فروند هواپیما جنگنده بمب افكن F-4E از پایگاه سوم شكاری همدان پایگاه هوایی كوت در استان العماره عراق را به خاك كشیدند و تقریبا این پایگاه منهدم كردند.
ج) 40 فروند F-5E از پایگاه چهارم شكاری دزفول به پایگاه هوایی ناصریه در استان ذیقار عراق حمله كردند و خسارات بسیار سنگینی به آن پایگاه وارد كردند.
د) 12 فروند F-4E از پایگاه ششم شكاری بوشهر به پایگاه هوایی شعبیه عراق در استان بصره یورش بردند.
و) 12 فروند فانتوم از پایگاه سوم شكاری همدان به پایگاه هوایی الرشید در نزدیكی بغداد حمله ور شدند و این پایگاه را تا 80 درصد تخریب كردند.(در این حمله، گفته می‏شود تعدادی زیادی از میگهای23 عراق، بر روی زمین، هدف قرار گرفتند)
ی) پایگاههای هوایی حبانیه شامل تموز و هضبه در غرب بغداد، فرودگاه بین المللی بغداد، پایگاه هوایی كركوك در استان كركوك، فرودگاه المثنی و برخی فرودگاههای دیگر در امواج بعدی حملات هوایی به شدت بمباران شدند.
در موج دوم حملات هوایی، پایگاه یكم شكاری مهرآباد و پایگاه دوم شكاری تبریز، تنها با 50 درصد از هواپیماهای آمادهء موجود حمله‌ور شدند.
در پی این عملیات رعد آسا ، نیروی هوایی عراق برای مدت طولانی نیمی از توان عملیاتی خود را از دست داد و تا مدت‌ها پس از آن پایگاه‌های هوایی این كشور قادر به استفاده از تمام و یا بخشی از توان رزمی خود نبودند،بطوریكه پایگاه هوایی الرشید به عنوان یكی از مهمترین پایگاه‌های هوایی عراق تا سه ماه پس از این رزم هوایی غیرعملیاتی بود وموجب كاهش توان رزمی هوایی دشمن و كاهش فعالیت‌های هوایی بر فراز جبهه‌های زمینی و كسب برتری هوایی برای دلاور مردان عرصه پیكار شد.
در این عملیات كه عمده‌ترین عملیات تاكتیكی هوایی در عرف جهان هوانوردی نظامی محسوب می‌شود و تنها 14 ساعت به طول انجامید از دو نوع هواپیمای جنگنده بمب‌افكن" اف4یی" ملقب به " فانتوم2 "و " اف5یی" ملقب به " تایگر2 "برای بمباران اهداف خود بهره برد.
در همین روز، نیروی هوایی چند تن از بهترین خلبانان خود را از كف داد.
همایون شوقی" ، "غفار رامین فر" ، "غلامحسین عروجی" ، "مسیح ا... دین محمدی" ، "بهرام عشقی پور" ، "عباس اسلامی نیا" و ... از این دسته بودند كه پیكر چهار خلبان اول تاكنون به دست نیامده و جزو مفقودین جنگ به شمار می آیند.

foot pain
شنبه 25 شهریور 1396 05:45
Hello just wanted to give you a quick heads up. The words in your post seem to be running off
the screen in Firefox. I'm not sure if this is a formatting
issue or something to do with internet browser compatibility but
I thought I'd post to let you know. The style and design look great though!

Hope you get the issue solved soon. Cheers
foot pain
سه شنبه 14 شهریور 1396 23:37
Why viewers still make use of to read news papers when in this technological world
everything is accessible on web?
Deloris
سه شنبه 19 اردیبهشت 1396 15:18
Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you
have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
I've been trying for a while but I never seem to get there!

Thank you
BHW
دوشنبه 28 فروردین 1396 21:12
I think this is among the so much important info for me.
And i am happy studying your article. But should observation on few general things, The web
site style is perfect, the articles is truly nice : D.
Excellent process, cheers
Mehdi
شنبه 25 آبان 1387 14:51
سلام دوست عزیز خیلی خبر های ماهی بود من که استفاده کردم خوشم می یاد که خیلی تندروی نمی کنی من می خوام لینکت کنم با چه اسمی عزیز مر30 بهم بگو ادرس وبم رو گذاشتم مر30
سلام دوست عزیز خیلی خبر های ماهی بود من که استفاده کردم خوشم می یاد که خیلی تندروی نمی کنی من می خوام لینکت کنم با چه اسمی عزیز مر30 بهم بگو ادرس وبم رو گذاشتم مر30
سلام دوست عزیز خیلی خبر های ماهی بود من که استفاده کردم خوشم می یاد که خیلی تندروی نمی کنی من می خوام لینکت کنم با چه اسمی عزیز مر30 بهم بگو ادرس وبم رو گذاشتم مر30
سلام دوست عزیز خیلی خبر های ماهی بود من که استفاده کردم خوشم می یاد که خیلی تندروی نمی کنی من می خوام لینکت کنم با چه اسمی عزیز مر30 بهم بگو ادرس وبم رو گذاشتم مر30
Mehdi
شنبه 25 آبان 1387 14:49
سلام دوست عزیز خیلی خبر های ماهی بود من که استفاده کردم خوشم می یاد که خیلی تندروی نمی کنی من می خوام لینکت کنم با چه اسمی عزیز مر30 بهم بگو ادرس وبم رو گذاشتم مر30
Mehdi
شنبه 25 آبان 1387 14:47
سلام دوست عزیز خیلی خبر های ماهی بود من که استفاده کردم خوشم می یاد که خیلی تندروی نمی کنی من می خوام لینکت کنم با چه اسمی عزیز مر30 بهم بگو ادرس وبم رو گذاشتم مر30
Mehdi
شنبه 25 آبان 1387 14:44
سلام دوست عزیز خیلی خبر های ماهی بود من که استفاده کردم خوشم می یاد که خیلی تندروی نمی کنی من می خوام لینکت کنم با چه اسمی عزیز مر30 بهم بگو ادرس وبم رو گذاشتم مر30
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : مراد علی امین وند

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • نظر شما در مورد گروه خبری ایسکنا چیست ؟


نویسندگان